Ünlü yazar Hans F. Hansen’in çok önemli bir sözü vardır. Hansen, “İnsanlar size ya ilham verirler ya da sizi tüketirler. Seçiminizi akıllıca yapın.” der. Bize ilham veren insanlarla karşılaşmak ne büyük bir şans… Peki, bizi tüketen toksik insan diyebileceğimiz kişiler kimlerdir?

Toksik İnsan Nedir?

Sözleri ve davranışları ile karşılarındaki insanın motivasyonunu düşüren, enerjisini azaltan, mutsuz eden insanlar toksik insan olarak tanımlanır. Toksik insanlar, etraflarına adeta negatif enerji yayarak kendi mutsuzluklarını, başarısızlıklarını ve karamsarlıklarını bir ayna gibi karşılarındaki kişilere yansıtırlar. Adlarından da anlaşılacağı gibi içlerindeki tüm olumsuz duyguları bir zehir gibi karşılarındaki kişilere akıtırlar.

Toksik İnsanları Nasıl Tanıyabiliriz?

toksik insan
Fotoğraf: Pexels – Elijah O’donnell

Toksik insanlar karşınıza çeşitli türlerde çıkabilir. Şimdi en yaygın toksik insan türlerini inceleyelim:

 • Drama Kraliçeleri: Her zaman içinden çıkılmaz, baş edilmez sorunları vardır. Bu sorunları ile sizi de durmadan meşgul ederler ve sizden yardım isterler. Sorunlarının biri bitmeden diğeri başlar. Sorunlarla yaşamak onlar için bir yaşam biçimi haline gelmiştir.
 • Kötümser İnsanlar: Her türlü olay veya duruma olumsuz tarafından bakan kötümser insanlar, kendilerini mutsuz ettikleri gibi etraflarındaki insanları da mutsuz etmeyi kolaylıkla başarırlar. Eleştirmek yapılarına iyiden iyiye yerleşmiştir. Öğüt verirken bile bu tutumlarından vazgeçmezler.
 • Hoşgörüsüz İnsanlar: Geçmişteki hatalarınızı yüzünüze vurmaktan bıkmayan insanlardır. Siz her ne kadar hatanızı anlamış ve özür dilemiş olursanız olun, onlar zaman zaman bu hatanızı hatırlatmaktan geri durmazlar. Bu da sürekli olarak kendinizi suçlu hissetmenize ve bir türlü bağışlayamamanıza neden olur.
 • Dedikoducu İnsanlar: Sır tutamadıkları gibi dedikodu yapmayı da severler. Size başka insanların dedikodularını yaparken sizin dedikodunuzu da başka insanlara yaparlar. Bu gibi insanlara sır vermemek en doğrusu olacaktır.
 • Yalancı İnsanlar: En önemsiz hikayeden en önemlisine kadar hiç durmadan yalan söylerler. Yalan söylemek onlar için bir alışkanlık halini almıştır. Ne zaman sohbet etseniz hangi sözlerinin gerçek, hangilerinin yalan olduğunu anlamakta zorlanırsınız. Ancak “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar.” diye boşa dememişler. Onların da yalanları er geç ortaya çıkar.
 • Manipüle Eden İnsanlar: Yalnızca kendilerini düşünen ve kendi çıkarları için insanları kullanmaktan geri durmayan insanlardır. Bu gruptaki toksik insanlar, doğuştan gelen bir manipülasyon yeteneğine sahiptirler ve bu özelliklerini her zaman iyilik için kullandıkları söylenemez.
 • Kendi Kalıplarına Uydurmak İsteyen İnsanlar: Kendi düşüncelerine göre doğru veya haklı gördükleri bir konunun, sizin için de öyle olmasını isteyen bu tip insanlar, kimi zaman ailenizden bir kişi, kimi zaman en yakın arkadaşınız, kimi zaman da eşiniz veya sevgiliniz olabilir. Kötü niyetleri yoktur, ancak onların istediği gibi yaşamanızı ve davranmanızı isterler.
 • Kurban Modundaki İnsanlar: Yaşadıkları olaylar yüzünden sürekli kendilerine acıyan ve kurban rolünden bir türlü çıkamayan insanlardır. Bu gruptaki insanlar kendi hataları yüzünden başkalarını suçlamayı ve kendilerini mağdur olarak göstermeyi severler.
toksik insan
Fotoğraf: Pexels – Liza Summer

Toksik İnsanlarla Nasıl Başa Çıkabiliriz?

 • Toksik insanlarla aranıza mesafe koyun.
 • Olaylara objektif bir bakış açısıyla bakmaya çalışın.
 • Öfkenizi kontrol etmeyi öğrenin. Duygularınızla başa çıkmakta zorlandığınız zamanlarda kendinizi yazarak ifade etmeyi deneyin.
 • Olaylar karşısındaki düşüncelerinizi net bir şekilde açıklayın.
 • Sosyal medya platformlarınızda sık sık karşınıza çıkıyorlarsa bildirimlerinizi kapatın, gönderilerinizin gizlilik ayarlarını değiştirin veya takipten çıkın.
 • Yakın çevrenizde baş etmekte zorlandığınız toksik bir insan varsa bu durumla ilgili olarak gerekirse bir diğer yakınınızdan yardım almaktan çekinmeyin.

Sizin de etrafınızda bu türde insanlar varsa en kısa zamanda onlardan uzaklaşmanız yararınıza olacaktır. Ancak uzaklaşmak yerine elbette onlarla baş etmenizi sağlayacak yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir; İş Yerinde Zor İnsanlar ve Başa Çıkma Yöntemleri