Vizyon Panosu kısaca size istediklerinizi, hedeflerinizi gerçekleştirebilmeniz konusunda sizi motive edecek ve baktığınızda, hatırlatıcı rolü üstlenecek bir pano. Vizyon Panosu hakkında bir giriş yazısını daha önce Omlet’te ele almıştık. Okumayanlar yazıya buradan ulaşabilir. Bugünkü konumuz ise vizyon panosu örnekleri içinden kendimize uygun olanı seçebilmek.

Tabii ki; vizyon panonuza baktığınızda sizi motive edebilmesi ve hedefleriniz için harekete geçirmesi gerekiyor. Bu yüzden sizin için ilham verecek şeylerden oluşması önemli. Bu bir kart postal, daha önce gittiğiniz bir konserin biletleri ya da unutamadığınız seyahatten bir hatıra da olabilir. Büyük bir karton üzerine kolaj, çizim ya da 3. boyut katacak bazı materyaller kullanarak yapabilirsiniz. Şimdi lafı daha fazla uzatmıyorum ve yöntemlere geçiyorum.

Vizyon Panosu Örnekleri

İşte size ilham vereceğini düşündüğümüz farklı teknikler kullanılarak üretilmiş birkaç vizyon panosu örneği.

  • Kolaj Yöntemi

Bu yöntemde materyal olarak eski dergiler ve fotoğraflar oldukça işinize yarayabilir. Özellikle öne çıkarmak istediğiniz bazı hedeflerinizi farklı, dikkat çekici fontlarla Canva gibi kullanımı kolay bir programda hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız yazıları, çıktı alıp, vizyon panonuza yapıştırabilirsiniz.

Bu yöntemde aşağıdaki örnekte olduğu gibi bir karton kullanabilirsiniz. Eğer bu boyutlarda bir pano yaşadığınız alan için pratik değilse ve çok göz önünde olmasını istemiyorsanız; size A3 boyutlarında bir journal edinmenizi öneririm.

  • Kanban Yöntemi

Hedeflerinizi belirlemeden önce kendinizi tanımanız ve değerlerinizi belirlemeniz doğru hedefleri koymanızı sağlayacaktır. Bunu yaparken James Clear‘ın temel değerler listesi yöntemi size yardımcı olabilir. Bu listeden seçeceğiniz 10 değeri kenara not edin. Bu 10 değer içinden seçeceğiniz 5 değerden vazgeçin. Bilinen yöntemde bu 5 değeri 3’e indirgemeniz gerekiyor. Ama ben 5’de bırakıp, Kanban Yöntemi ile bu 5 değeri besleyecek alt detaylara ve hedeflere kırmayı faydalı buluyorum.

  • Fotoğraf Duvarı

Kişiden kişiye göre değişse de benim genelde gördüğüm, kişilerin vizyon panosunun gözünün önünde olmasını tercih ettiği yönünde. Bu şekilde daha motive olduklarını söylüyor. Ancak bunu tercih etmeyenlere de rastladım ve gayet haklı bir sebepleri vardı. Her gün göz önünde olduğunda etkisini yitirdiğini ve bir noktadan sonra görmezden geldiklerini söylemişlerdi.

Vizyon Panosu Örnekleri
Fotoğraf: Pexels – Cottonbro / Vizyon Panosu Örnekleri

Eğer siz gözümün önünde olsun diyen taraftaysanız bu vizyon panosu sizin tercih edeceğiniz bir yöntem olabilir. İlk adım; hedeflerinizi ifade edecek, size ilham verecek yüksek çözünürlüklü görseller bulmak. Bunların yanı sıra kendi çektiğiniz fotoğrafları da kullanabilirsiniz. Bu fotoğrafları kendi zevkinize uygun, duvarınızda göze hoş görünecek şekilde düzenleyebilirsiniz. Ya da Feng Shui öğretisine dayanan Bagua Yön Haritasını kullanabilirsiniz.

Umarım bu yazıdan ilham alır ve uygun gördüğünüz yöntemi seçerek bir vizyon panosu hazırlarsınız. Hedeflerin tamamını gerçekleştirmeseniz dahi, vizyon panosunun hedeflerinizi kafanızda daha düzenli ve daha planlı hale getirdiğini göreceksiniz.