Konu yaş olduğu zaman çoğunlukla kendimize haksızlık yapma eğiliminde oluyoruz. Yaş aldıkça kendimize karşı acımasızlaşıyor, kendimizden beklentilerimizi düşürüyoruz. Bununla da yetinmiyor yapmayı başarabileceklerimizin listesini ise sınırlandırıyoruz. Oysa bu şekilde davranarak, yaşla beraber gelen içsel deneyimleri, tecrübelerimizi, başarılarımızı, kaybettiklerimizi, korkularımızı ve bu yolda kazandığımız bilgeliği bir kenara itmiş ve yok saymış oluyoruz. Şunu unutmamak lazım ki; sadece zamanla ve deneyimle kazanılabilecek bu değerlerin hepsi birer hazine niteliğinde.

Hiçbir zaman hiçbir şey için geç değil! Yeniden başlayabilir, farklı davranabilir ve değişimi başlatabilirsiniz. Başlangıçlar için engel dediğiniz yaş sadece bir rakamdan ibaret.

Peki tüm bu hazineyi reddetmek yerine sahip çıkarak, yeni başlangıçlar için nasıl harekete geçebilirsiniz?

Ne istediğinize odaklanın.

“Zaten yaşım geçti.”, “Artık başlamak için çok geç.”, “Aman bu saatten sonra yapsam ne olacak ki?” gibi bahaneleri hemen şimdi kenara bırakmanızı tavsiye ediyoruz. Siz ne istiyorsunuz? İşte bu soruya odaklanın. Yeni bir dil öğrenmek mi? Yoksa uzun yıllar boyunca aklınızda olan o iş fikrini hayata geçirmek mi? Tüm olumsuzlukları kenara bırakın ve sadece bu soruyu cevaplayın. Yaş almış olmanızı engel olarak görmeseniz, neleri hayata geçirirdiniz?

yaşınız engel değil
Fotoğraf: Pexels – Greta Hoffman

Nedeninizi anlayın.

Bu isteğinizin arkasında yatan nedeni anlamaya çalışın. Belki nedeni anlamak o hedeften vazgeçip, başka hedefe odaklanmanıza bile sebep olabilir. Şimdi bunun değil de, tam aksinin olduğunu düşünelim. Karar verdiğiniz hedefin arkasında yatan nedeni anlamak sizde güçlü bir amaç duygusunun oluşmasını sağlayacaktır.

Bir defter edinin.

Hedefi belirlediniz ve yola çıktınız. Yolun her zaman düz olmadığını bu zamana kadarki deneyimlerinizden zaten biliyorsunuz. O yüzden modunuz düştüğünde, devam etme konusunda kendinizi iyi hissetmediğinizde, dönüp bakabileceğiniz bir hatırlatıcı hazırlayın. Bu hatırlatıcıyı, beyninizi daha hızlı harekete geçirmek istiyorsanız görselleştirilmiş şekilde hazırlamayı tercih edebilirsiniz. Format olarak biz defteri öneriyoruz ama seçim sizin. Bu hatırlatıcıya neden bu kadarı aldığınızı, niye yola çıktığınızı yazın. Hatırlatıcı size ihtiyacınız olduğunda, o en baştaki motivasyonunuzu tekrar yaşatacak. Hatta sizi motive eden sözleri ya da sizi harekete geçiren hikayeleri de bu hatırlatıcıya not edebilirsiniz.

Yemeği tek ısırıkta midenize indirmeyin.

Diyelim ki; ne yapmak istediğinize karar verdiniz ve artık yol haritanızı çiziyorsunuz. Lütfen acele etmeyin ve büyük hedefinizi küçük parçalara bölün. Nasıl bir öğünde yemeniz gereken yemeği tek ısırıkta bitirmeniz mümkün değilse, yapmayı istediğiniz hedefinizi hayata geçirme konusuna da aynı şekilde yaklaşmalısınız. Üstelik küçük hedefleri başarmak, başarı hissiyatını da üst seviyelerde tutmanızı sağlayacaktır.

From: Unsplash – Anthonu Tran

Aktif olun.

Söz konusu yeni başlangıçlarsa günlük yapacağınız egzersizlerden bahsetmeden geçemeyiz. 30 dakika bile egzersiz yapmanın stresi ve mutsuzluğu azaltmaya yardımcı olabilecek dopamin, seratonin ve norepinefrin düzeylerini arttırdığı biliniyor. Üstelik her gün egzersiz yaparak kendinizi süreklilik konusunda ve (sağlığınıza zarar vermeden) fiziksel olarak zorluyorsunuz. Bu zorlama sizi yapmak istedikleriniz konusunda da kendinizi zorlamanız yolunda motive edecektir.

Eğlenmeye ara vermeyin.

Etrafını seni zorlayan, yeri geldiğinde sana meydan okuyan, seni güldüren, seni geliştiren, seni mutlu eden insanlarla doldur.

Arkadaşlarınızla, sevdiklerinizle birlikte zaman geçirin, konuşun, paylaşın ve etkin dinleyin. Bu sizin ve vizyonunuzun gelişimine katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda eğlenmeye ara vermemek, hayata daha iyimser ve daha olumlu bakmamızı sağlar. İşte tam bu frekansta daha üretken olursunuz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir; Daha Üretken Olabilmek İçin Sahip Olmanız Gereken 5 Alışkanlık ve Erteleme Nedir? Ertelemenin Önüne Nasıl Geçebiliriz?