Cilt bakımı, hem etkileyici bir görünüm sergilemek hem de sağlıklı kalmak açısından büyük önem taşır. Erken yaşlanma, kırışıklık, bakımsızlık, solgun cilt görünümü gibi problemlerden kaçınmak isteyen herkesin düzenli olarak cilt bakımı yapması son derece önemlidir. Cilt bakımına özen göstermeniz gereken dönemlerden biri de yaz tatili sonrasıdır. Tatil boyunca yoğun güneş altında fazla vakit geçirmeniz, denize uzun süre girmeniz ve cilt bakım işlemlerini ihmal etmeniz, cildinizin yıpranmasına yol açabilir. Bu sebeple, tatil dönüşünde etkili bir cilt bakım programı uygulamanızda ve tatilin cildinizde oluşturabileceği olumsuz etkileri gidermenizde yarar bulunur. Peki yaz tatili sonrası cilt bakımı nasıl yapılır? İşte yararlanabileceğiniz bazı ipuçları…

Önemli Not: Bu yazı dermatologların kontrolünden geçmiştir.

tatil sonrası cilt bakımı
Fotoğraf: Unsplash – Noah Buscher

Kuru Ciltler için Bakım Önerileri

Kuru bir cilde sahip olanların dikkat etmesi gereken birinci nokta, cildin nem dengesini hızlı bir şekilde eski hâline döndürmektir. Bu cilt tipleri, güneş ışığına doğrudan maruz kalmaları durumunda UV ışınlarından olumsuz şekilde etkilenir ve esnekliklerini yitirir. Esnekliğini yitiren cilt, bir yandan yaşlanma belirtisi göstermeye başlarken öte yandan da çatlama sorunuyla karşılaşabilir. Bu problemleri önlemek için, cildinizle uyumlu nemlendirici kremleri düzenli olarak kullanmanız ve bitkisel yağlarla cildinizi beslemeniz önerilir. Kuru cilt tipine sahip kişilerin yaz tatili sonrası cilt bakımı işlemleri için atmaları gereken en önemli adımlar ise şöyledir:

tatil sonrası cilt bakımı
Fotoğraf: Unsplash – Content Pixie
 • Doğal ve organik bir beslenme programı takip ederek cildinizi güçlendirebilirsiniz.
 • Bol su tüketimi ile cildinizin canlanmasını hızlandırabilirsiniz.
 • Uyku kalitenizi artırarak UV ışınlarının cildinizdeki olası tahribatlarını giderebilirsiniz.
 • Cildinizi daima temiz tutarak ve her gün bol suyla yıkayarak teninizin nefes almasını sağlayabilirsiniz.

Yağlı Ciltler için Bakım Önerileri

Tatil sonrası cilt bakımı, yağlı cilde sahip kişiler için de son derece önemlidir. Pek çok kişi, ciltlerinin doğal yapısının yağlı olması sebebiyle ekstra nemlendiriciye ihtiyaç duymadıklarını düşünür. Bu yaklaşım ise son derece yanlıştır. Cildinizin yağlı olması, nem dengesinin yeterli olduğu anlamına gelmez. Aksine cildinizin doğal yağı, yaz tatilinde maruz kalacağınız yoğun güneşin cildinizi her zamankinden daha fazla kurutmasına yol açabilir. Bu sebeple, tatil sonrası cilt bakımı için aşağıdaki noktalara dikkat etmenizde yarar bulunur.

Fotoğraf: Pexels – Gustavo Fring
 • Tatil sonrasında cildinizi canlandırmak için vitamin, hyaluronik asit, kolajen gibi içeriklere sahip bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.
 • Cildiniz tatil boyunca güneşten çok fazla zarar gördüyse, onarıcı gece kremlerini kullanarak daha uzun süreli bir etkiden yararlanabilirsiniz.
 • UV ışınları sebebiyle cildinizde ölü hücre ve siyah nokta artışı olduysa, doğal içerikli cilt maskeleri uygulayabilirsiniz.
 • Güneş ve deniz suyu sebebiyle cildinizde lekelenme meydana geldiyse, leke giderici kremleri de tercih edebilirsiniz.

Karma Ciltler için Bakım Önerileri

Karma cilt tipine sahip kişilerin de tatil sonrası cilt bakımı için çeşitli tedbirler almasında yarar bulunur. Bu cilt tipinde, özellikle yanlış güneş kremi kullanılması durumunda tatil boyunca ciddi deformasyona uğrayabilir ve bu yıpranmaların giderilmesi için de düzenli işlemler yapılması gerekir. Tatil sonrasında cildini yeniden canlandırmak ve güçlendirmek isteyen karma ciltli kişilerin dikkat etmesi gereken detaylar ise şöyledir:

tatil sonrası cilt bakımı
Fotoğraf: Pexels – Sora Shimazaki
 • Yüzünüzde bölgesel kızarıklıklar ve lekelenmeler varsa, cildinizi canlandıracak bitkisel yağlar ve doğal içerikli nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.
 • Yüzünüzü her sabah ve her akşam etkili bir temizleme jeliyle ya da losyonla yıkayarak deforme olan gözeneklerinizin açılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Cildiniz esnekliğini kaybettiyse, hücre üretimini destekleyen kremler kullanabilir ve organik bir beslenme programına geçebilirsiniz.
 • Cildinize düzenli olarak masaj uygulayarak kan dolaşımınızı ve hücre üretimini hızlandırabilirsiniz.
 • Tatilde oluşan cilt deformasyonlarınız tamamen geçene kadar ağır makyajlardan kaçınarak cildinize toparlanma fırsatı verebilirsiniz.

Bu yazımız ilginizi çekebilir; Gece Cilt Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler