Isınan havalar, yavaşça yüzünü gösteren ve ısıtan güneş ve canlanan doğa… Yaz geldiğinde doğayla birlikte harekete geçen ruhumuz, değişikliğe ihtiyaç duyduğu bir döneme giriyor. Yenilenme ve arınma hissiyle dolup taşan bilincimize yaşam alanımız da eşlik ediyor. İç dünyamızın yansıması olan evlerimiz, tam da bu zamanlarda akıllıca bir yaz temizliğini hak ediyor. Temizlik ürünleri, temizlik malzemeleri içinden bize en uygun olanını seçmek ya da temizlik firmaları listesinde göz gezdirmek değil; ihtiyacımız olan temizlik konusunda zihnimize de iyi gelecek bir çalışma yapmak.

“Natural Blue” Duvar Boyası, jotun.com / Yaz Temizliği Önerileri

Evinizde Yaz Heyecanı

Hafiflik, sakin ve huzurlu hissetmek, yazın ana temalarından birkaçı. Konumuz ise bu bakış açısını yaşam alanları içinde uygulamak. Planlı ve programlı bir ev düzenleme ile yazın gelişine ayak uydurmanın tam zamanı!

Yaz temizliği için ilk adım; ihtiyacınız olanları belirlemek. Yani, kullanılmayan eşyalar, depolama alanı ihtiyacınız ve bu depolama alanları için neler yapabileceğiniz üzerine biraz kafa yormak. Kendinize karşı dürüst olun ve gerçekten ihtiyacınız olan kadar eşyayı hayatınızda tutmaya çalışın. Böylelikle zihninizin içinde ihtiyaç duyduğunuz gibi daha az kalabalık ve karmaşadan uzak ev dekorasyon fikirlerine yer açabilirsiniz.

Temizlik Seti, zarahome.com.tr / Yaz Temizliği Önerileri

Örneğin; soğuk günlerde sarmalanmayı sevdiğiniz kalın koltuk şalları ve yoğun yastık kullanımları, artık biraz ev dekorasyon objeleri arasındaki görevine ara verebilir. Temizleyerek akıllıca depolayacağınız bu ve benzeri kış ihtiyaçları, gözünüzün önündeki yoğunluğu bir çırpıda azaltacak. Yerine ise daha koton ve ince kumaşlara sahip alternatiflere yer vermeye başlayabilirsiniz.

Cyclone V10 Kablosuz Süpürge, dyson.com.tr / Yaz Temizlik Önerileri

Çevreci Temizlik Ürünleri

Eğer etraftaki kalabalığı ve gereksiz eşya kullanımı kısmını başarıyla geçtiğinizi düşünüyorsanız, sıra temizlik malzemeleri seçimine gelmiş demektir. Son yıllarda dünyanın bilinçlenmeye başladığı kimyasal kullanımında alternatifler de değişmeye başladı.

Doğal Yüzey Temizleyici, siveno.com

Ev dekorasyon fikirleri içinde düşünebileceğiniz temizlik ürünleri, hem çevre ve sağlığınıza hem de mobilya ve aksesuarlarınıza zarar vermiyor olmalı. Bu doğrultuda ekolojik içerikli temizlik ürünlerini seçmeye özen göstermelisiniz. Aynı zamanda vegan içerikli ürünleri tercih ederek, doğanın eşsiz dengesine katkı sağlayabilirsiniz. Duyarlı davranmaya önce çevrenizden başlamakta yarar var.

Yaza Özel Ev Dekorasyonu Fikirleri

Depolama alanları konusunda akıllıca davranmayı, yaz temizliği haricinde genel bir bakış açısıyla değerlendirebiliriz. Dekorasyon fikirleri içinde ana tema her zaman doğru saklama ve depolama alanı kullanımıdır kuşkusuz. Böyle başarılı bir yaşam alanı kurgulamak için saklama ve depolama konusunda ev dekorasyon önerileri altın değerinde!

Hava Temizleyici ve Nem Makinesi, weewell.com / Yaz Temizliği Önerileri

Bu yenilenme ritüelleri içinde saklama konusunda akıllıca davranabilmek için önerimiz, bu gruplandırmayı iki ayrı bölümde düzenlemek. Yani, sürekli elinizin altında bulunmasını istedikleriniz ile ara sıra kullanmaya ihtiyaç duyduklarınız asla aynı yerde olmamalı. Böyle bir ayrım yapmamak, hızlıca dağınıklığa sebep olacaktır. Belki depolama objelerini belki de depolama bölümlerinin tamamını ayırıp böyle bir gruplandırma üzerinde çalışabilirsiniz.

Laurastar Marka IGGI Hijyenik Buharlı Düzleştirici, hakman.com.tr / Yaz Temizliği Önerileri

Örneğin; günlük kıyafetleriniz ile özel zamanlarda tercih ettiğiniz kıyafetlerinizin aynı yerde ve yan yana olması, bu alanı daha sık toplama ihtiyacının doğması demektir.

Dekorasyon Önerileri İçinde Favorilerden: Saklama Kutuları

Jüt Sepet, hm.com.tr / Yaz Temizliği Önerileri

Hem çekmece içlerine düzenleyiciler hem de kapaklı büyük saklama kutuları, ev yaşamımızın olmazsa olmazlarından. Depolama için gizli dolap sistemlerinden yardım almak da akıllıca fikirlerden biri. Eğer imkanınız varsa antre bölümünde tasarlayacağınız vestiyer dolapları, kapı üstlerine gizleyebileceğiniz gömme dolap uygulamaları ya da balkon dekorasyonu içinde minik bir köşede hazırlayacağınız depo alanı, hayat kurtarıcı çözümlerden sadece birkaçı.

Sandıklı Oturma Pufu , tchibo.com.tr / Yaz Temizliği Önerileri

Son olarak, renk kullanımınızı gözden geçirebilirsiniz. Yaza yakışır tazelikle açık ve doğal renkler tercih edebilir, koyu renkleri ve kalın dokuları önümüzdeki yılın kış dekorasyonu için depolayabilirsiniz. Ferah bir görünüm veren açık sarı, pastel mavi ve bej gibi renkler, tamamladığınız yaz temizliğinin ardından köşelerden size göz kırpacak güzellikte olsun!

Ana Görsel: Cosy çekmece içi organizasyon kutuları, hafele.com.tr

Önemli Not: Bu içerikteki hiç bir marka/ürün ile ücretli bir işbirliği yapılmamıştır.